E-MAIL РОЗСИЛКАJoomla Extensions powered by Joobi

     Нова модель вирішення трудових спорів в Україні      Контакти НСПП: вул. Басейна, 1/2 А, м. Київ, 01004, тел. (044) 235 45 01, 235 44 43, e-mail www.nspp@nspp.gov.ua

4 жовтня 2017 року у м. Святогірськ відбулось засідання президії Донецької обласної організації профспілки трудящих металургійної і гірничодобувної промисловості України, у роботі якої взяли участь голова Донецької обласної організації Л.Кобзева, начальник відділення Національної служби посередництва і примирення в Донецькій області (далі – Відділення) А.Хімчак, голови первинних профспілкових організацій підприємств металургійної промисловості та водного господарства.

Після засідання Президії начальник Відділення провів семінар – нараду з головами профспілкових комітетів Донецької обласної організації профспілки трудящих металургійної і гірничодобувної промисловості України.

     А. Хімчак розповів учасникам семінару-наради про повноваження Національної служби посередництва і примирення (далі – НСПП) відповідно до статті 15 Закону України «Про порядок вирішення колективних трудових спорів (конфліктів)», яка є постійно діючим державним органом,  створеним  Указом Президента України від 17 листопада 1998 року № 1258/98. Також А. Хімчак розповів про основні завдання діяльності та функції НСПП, надав інформацію про кількість зареєстрованих колективних трудових спорів (конфліктів) (далі – КТС (к)) та результати їх вирішення, кількість підприємств, які знаходяться на обліку Відділення в системі запобігання виникненню КТС (к) в 2017 році та врегулювання стану соціально-трудових відносин. В своєму виступі начальник Відділення  надав присутнім роз’яснення щодо порядку вступу у колективний трудовий спір та порядку вирішення спору за рахунок примирних процедур.

       Окремою темою виступу А. Хімчака був порядок ведення соціального діалогу на підприємствах міст і районів Донецької області, застосування Закону України «Про соціальний діалог» під час проведення соціального діалогу, а також про розвиток соціального діалогу на території Донецької області. Так, він розповів про те, що за сприянням Відділення, профспілок та місцевих органів виконавчої влади і  органів місцевого самоврядування було створено і працює в містах і районах області 17 тристоронніх соціально-економічних рад, а також укладено 14 територіальних угод між місцевими органами самоврядування, координаційними радами профспілок та організаціями роботодавців.

        Далі А. Хімчак проінформував присутніх про кількість репрезентативних профспілок Донецької області та нагадав Донецькій обласній організації профспілки трудящих металургійної і гірничодобувної промисловості України про необхідність підтвердження репрезентативності у зв’язку  із закінченням п’ятирічного терміну.

    За результатами проведеного семінару-наради начальник Відділення надав інформацію присутнім про місцезнаходження Відділення, засоби зв’язку та відповів на запити учасників семінару-наради.

Відповідно до Закону України «Про соціальний діалог в Україні» та Порядку оцінки відповідності критеріям репрезентативності та підтвердження репрезентативності суб’єктів сторін профспілок та організацій роботодавців, затвердженого наказом Національної служби посередництва і примирення (далі – НСПП) від 21 липня 2011 року № 73, Чернівецька обласна організація профспілки працівників охорони здоров’я рішенням відділення НСПП в Чернівецькій області від 29 вересня 2017 року № 006/17-24-Пвизнана такою, що підтвердила репрезентативність на територіальному рівні для участі у колективних переговорах з укладення територіальних угод та делегування представників до органів соціального діалогу на відповідному рівні.

02 жовтня 2017 року в приміщенні відділення НСПП в Чернівецькій області начальник відділення І.О. Шпак в урочистій обстановці вручив Свідоцтво про підтвердження репрезентативності заступнику голови Чернівецької обласної організації профспілки працівників охорони здоров’я Фенку Я.М..

        В ході зустрічі із заступником голови Чернівецької обласної організації профспілки працівників охорони здоров’я також було обговорено питання подальшої співпраці.Була досягнута домовленість про подальший розвиток взаємних відносин, направлених на збереження соціальної стабільності,оперативний обмін інформацією з метою попередження виникнення ускладнень стану соціально-трудових відносин. 

В рамках реалізації укладеної Угоди про співпрацю між відділенням Національної служби посередництва і примирення в Рівненській області (далі – Відділення) та Федерацією професійних спілок Рівненській області, Відділенням спільно із галузевими організаціями і об’єднаннями профспілок систематично проводиться моніторинг стану соціально-трудових відносин на підприємствах відповідних галузей чи сфер економічної діяльності.

З цією метою 20 вересня 2017 року представниками Відділення проведено зустріч із головою Рівненської обласної організації профспілки працівників будівництва та промисловості будівельних матеріалів Поліщук Наталією Андріївною, на якій обговорено стан соціально-трудових відносин на підприємствах будівництва.

В ході співбесіди її учасники прийшли до спільної думки, що зростання обсягів виконаних робіт будівельними підприємствами створює сприятливі умови для стабільних соціально-трудових відносин в окремих трудових колективах області. На підприємствах будівництва відсутня заборгованість із виплати заробітної плати найманим працівникам, розмір заробітної плати зростає.

Разом з тим слід зазначити, що у переважній більшості адміністративно-територіальних одиниць області обсяги виконаних будівельних робіт були мінімальними. Враховуючи це, на цих будівельних підприємствах має місце незабезпечення продуктивної зайнятості найманих працівників, невиконання умов колективних договорів, а також існує практика надання їм відпусток без збереження заробітної плати.

Існуюча на сьогодні статистика колективних трудових спорів (конфліктів), розбіжностей на підприємствах будівельної галузі області  з цілого ряду причин не відображає реального стану соціально-трудових відносин у галузі. Адже наймані працівники підприємств будівельної галузі, права і інтереси яких порушуються, утримуються від вступу у регламентовані законом колективні трудові спори (конфлікти).

Окремо представниками Відділення та Рівненської обласної організації профспілки працівників будівництва та промисловості будівельних матеріалів проведений моніторинг стану соціально-трудових відносин у ДНЗ «Здолбунівське вище професійне училище залізничного транспорту», яке входить до галузевої профспілки. Як засвідчив аналіз, соціально-трудові відносини в навчальному закладі залишаються стабільними, з перспективою для покращення. Чинники дестабілізації стану соціально-трудових відносин в трудовому колективі навчального закладу відсутні та не прогнозуються.

Крім того в ході зустрічі працівниками Відділення надано представникам галузевої профспілки роз’яснення Порядку оцінки відповідності критеріям репрезентативності та підтвердження репрезентативності суб’єктів сторін профспілок та організацій роботодавців, затвердженого наказом Національної служби посередництва і примирення від 21 липня 2011 року №73 в частині здійснення оцінки відповідності критеріям репрезентативності об’єднань і організацій профспілок на територіальному рівні.

Відповідно до частини другої статті 7 Закону України «Про соціальний діалог в Україні» підтвердження репрезентативності сторін профспілок здійснюється Національною службою та її відділеннями один раз на п’ять років.

    До відділення Національної служби посередництва і примирення в Хмельницькій області (далі- Відділення) звернулася Хмельницька регіональна профспілкова організація професійної спілки працівників Пенсійного фонду України із заявою та відповідними документами щодо підтвердження репрезентативності зазначеної профспілкової організації.

На підставі висновку комісії, 25 вересня 2017 року начальником Відділення Бабич Т. Л. було прийнято рішення, згідно з яким Хмельницька регіональна профспілкова організація професійної спілки працівників Пенсійного фонду України визнана такою, що підтвердила репрезентативність.

Свідоцтво вручено керівництву Хмельницької регіональної профспілкової  організації  професійної спілки працівників Пенсійного фонду України заступником начальника Відділення в приміщенні головного управління Пенсійного фонду України  в Хмельницькій області.

З метою забезпечення соціальної стабільності на Хмельниччині, обговорено напрямки подальшої співпраці Відділення тарегіональної профспілкової організації професійної спілки працівників Пенсійного фонду України.