E-MAIL РОЗСИЛКАJoomla Extensions powered by Joobi

КАЛЕНДАР НОВИН

Квiтень 2020
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3

      Контакти НСПП: вул. Басейна, 1/2 А, м. Київ, 01024, тел. (044) 235 45 01, 235 44 43, e-mail www.nspp@nspp.gov.ua

Наталія Колеснікова, завідувач сектора аналітично-інформаційної роботи та прогнозування відділення НСПП в Донецькій області    

  

Вугільна промисловість України – одна з базових галузей національної економіки та основа енергетичної незалежності країни. Станом на 01.04.12 р. на підприємствах вугільної промисловості в цілому по Україні працюють 207,2 тис. чол., в тому числі на підприємствах, що підпорядковані Міненерговуглепрому – 149,8 тис. чол. (72,3 % від загальної чисельності працюючих в галузі).
Найбільша кількість працюючих на підприємствах вугільної промисловості, як в цілому, так і на тих, що підпорядковані Міненерговуглепрому, припадає на підприємства Донецької області і складає відповідно 118,2 тис. чол. (57 % від загальної чисельності працюючих в галузі) та 97,3 тис. чол. (65 % від чисельності працюючих на підприємствах, підпорядкованих Міненерговуглепрому).

Соціальний клімат в Донецькій області в значній мірі залежить від стабільності у трудових колективах вугільних підприємств. Лідери профспілкових організацій вугільних підприємств мають довголітній практичний досвід у захисті прав та гарантій найманих працівників і тому підприємства вугільної промисловості були і є найбільш конфліктогенними.
Як доводить досвід роботи відділення Національної служби посередництва і примирення в Донецькій області, причинами загострення стану соціально-трудових відносин на підприємствах вугільної промисловості були і залишаються питання своєчасності виплати поточної заробітної плати та погашення заборгованості з неї, питання охорони праці, забезпечення побутовим паливом та питання введення нових умов оплати праці у відповідності із мінімальною заробітною платою, встановленою законодавством України.
Моніторинг та аналіз стану виконання норм діючого законодавства, Генеральної та галузевої угод, колективних договорів в питаннях встановлення тарифних ставок та посадових окладів, розрахованих у відповідності із законодавчо встановленим розміром мінімальної заробітної плати, свідчить про порушення цих нормативних документів.
З 01.04.12 р. законодавчо встановлений рівень мінімальної заробітної плати становить 1094,0 грн.
Аналіз стану введення нових умов оплати праці на підприємствах вугільної промисловості в цілому по Україні та безпосередньо на підприємствах Донецької області свідчить, що у березні 2012 р. розрахунок тарифних ставок та посадових окладів 84 % робітників в цілому по Україні та 82 % робітників вугільних підприємств Донецької області проводився із мінімальної заробітної плати 960,0 грн., законодавчо встановленої з 01.04.11 року.
І хоча стан введення нових умов оплати праці відстає на рік, однак у березні 2012 р. в цьому питанні простежується певний прогрес. Насамперед це відбулось за рахунок прийняття рішення на рівні держави.
Про переведення працівників вугледобувних підприємств на тарифні ставки та посадові оклади, розраховані із мінімальної заробітної плати 960 грн., голова Міненерговугілля Ю. Бойко заявив в ході наради з галузевими профспілками, яка відбулась в Києві 27.02.12 р.
На підтвердження слів Міністра, керівникам державних підприємств була направлена факсограма за підписом першого заступника голови Міненерговугілля І. Поповича від 23.03.12 р. № 2/14-787, в якій наголошувалось: «З метою виконання законів України «Про державний бюджет України на 2012 рік», «Про оплату праці», Галузевої угоди між Міністерством вугільної промисловості України та іншими державними органами, власниками (об`єднаннями власників), які здійснюють діяльність у вугільній промисловості, всеукраїнськими профспілками вугільної промисловості та домовленостей, які досягнуті на нараді Міненерговугілля з керівниками вугледобувних підприємств всіх форм власності та представниками профспілкових організацій, прошу вас забезпечити нарахування заробітної плати робітникам, починаючи з 01.03.12 р., розрахованої із законодавчо встановленої мінімальної заробітної плати в розмірі не менше 960 грн.».
За березень 2012 р. на всіх 11 державних підприємствах вугільної промисловості Донецької області введено нові умови оплати праці із розрахунку мінімальної зарплати 960,0 грн., а на окремих підрозділах державних підприємств «Шахтарськантрацит» та «Торезантрацит» оплата праці проводиться із розрахунку мінімальної зарплати 1248,0 грн. (960,0 грн., збільшеної на коефіцієнт 1,3 відповідно до Закону про престижність шахтарської праці), але на цих підрозділах працюють 1,8 тис. чол., що становить лише 0,9 % від загальної кількості працюючих в галузі та 1,5 % від працюючих на вугільних підприємствах Донецької області.
Складніша ситуація на вугільних підприємствах Донецької області, що не підпорядковані Міненерговугілля. У березні поточного року розрахунок тарифних ставок та посадових окладів на цих підприємствах проводився із мінімальної заробітної плати 941,0 грн. (законодавчо встановлений рівень мінімальної зарплати з 01.01.11 року).
Аналіз стану введення нових умов оплати праці у відповідності до законодавчо встановленого розміру мінімальної заробітної плати за березень 2012 р. свідчить, що ні на одному підприємстві вугільної промисловості України в цілому та Донецької області зокрема не виконуються положення Генеральної та галузевої угод в питанні своєчасного введення тарифних ставок та посадових окладів, розрахованих у відповідності із законодавчо встановленим розміром мінімальної заробітної плати.

Спільно зі сторонами соціально-трудових відносин, профспілковими організаціями, органами місцевого самоврядування та іншими зацікавленими органами відділення Національної служби посередництва і примирення в Донецькій області проводить цілеспрямовану роботу щодо стабілізації соціального клімату у трудових колективах підприємств Донецької області, в тому числі значна увага приділяється питанням запобігання виникненню колективних трудових спорів (конфліктів).
З березня 2010 р. по листопад 2011 р. на контролі Відділення знаходився випадок дестабілізації стану соціально-трудових відносин між об`єднаним профспілковим органом та адміністрацією Донецької обласної державної телерадіокомпанії м. Донецька. Причиною дестабілізації стали розбіжності у поглядах на питання укладення колективного договору двох профспілкових організацій, які здійснюють свою діяльність на ДОДТРК.
Робота Відділення по врегулюванню конфлікту була розпочата із зустрічі з членами профспілкової організації ДОДТРК – профспілкою працівників культури України. В ході зустрічі були обговорені проблемні питання, що стали причиною загострення стану соціально-трудових відносин, та окреслені шляхи виходу із конфліктної ситуації. Фахівцями Відділення було запропоновано учасникам конфлікту створити спільний орган від найманих працівників для проведення переговорів з адміністрацією установи.
Крім того, була проведена зустріч і розмова з керівником ДОДТРК та надані рекомендації щодо необхідності врегулювати конфлікт з найманими працівниками шляхом конструктивних переговорів.
Враховуючи рекомендації Відділення, на ДОДТРК було створено об`єднаний профспілковий орган по розробці нового колективного договору у кількості 6 чоловік (по 3 від кожної профспілкової організації) і розпочалась робота по вирішенню конфлікту.
За ініціативою та участю фахівців Відділення, за період знаходження випадку дестабілізації стану соціально-трудових відносин на контролі Відділення, було проведено 19 узгоджувальних зустрічей зі сторонами конфлікту. Робота над проектом колективного договору була кропіткою та довготривалою, каменем спотикання ставав кожен його пункт. Спільна робота сторін соціально-трудових відносин та фахівців Відділення виявилась не марною – колективний договір було розроблено та прийнято.
Відділенням НСПП в Донецькій області було отримано листа від голови первинної профспілкової організації Донецької обласної державної телерадіокомпанії П.І. Беркута, підписаного членами профкому, в якому зазначено:
«Первинна профспілкова організація Донецької обласної державної телерадіокомпанії робітників культури України висловлює щиру вдячність за участь відділення НСПП в Донецькій області у вирішенні конфлікту, за надану професійну практичну допомогу в розробці командою профспілок проекту нового колективного договору, проведення переговорів з адміністрацією ДОДТРК та укладенням нового колективного договору 12.04.12 року. Робота над новим колективним договором тривала протягом двох років.
Ваш професіоналізм та вміння знайти психологічний підхід до вирішення протиріч, які виникали, зробити можливим розпочати та закінчити важливу для трудового колективу ДОДТРК роботу.
Навчались і профспілки, і адміністрація. Це була справжня правова та профспілкова школа по вивченню законодавства України, яке захищає права та визначає обов`язки трудового колективу та адміністрації.
Ми сподіваємося, що новий колективний договір допоможе зняти напруження у соціально-трудових відносинах в колективі Донецької обласної державної телерадіокомпанії через економічний та соціальний глухий кут, в якому опинилась компанія за останні два роки.
Ще раз висловлюємо Вам вдячність за професіоналізм та порядність!»