E-MAIL РОЗСИЛКА



Joomla Extensions powered by Joobi

      Контакти НСПП: вул. Басейна, 1/2 А, м. Київ, 01024, тел. (044) 235 45 01, 235 44 43, e-mail www.nspp@nspp.gov.ua

Карасьова Валерія, завідувач сектора правового забезпечення відділення НСПП в Миколаївській області
 
 
Під час підготовки інформації про стан і тенденції розвитку соціально-трудових відносин у Миколаївській області за 2013 рік, сектором правового забезпечення відділення НСПП в Миколаївській області було проаналізовано та узагальнено факти порушення норм Закону України "Про порядок вирішення колективних трудових спорів (конфліктів)" сторонами колективних трудових спорів упродовж 2013 року.
Слід зазначити, що упродовж 2013 року представниками найманих працівників, профспілковими органами не було допущено порушень під час формування та висунення вимог. Це стало результатом системної роботи Відділення з представниками потенційно конфліктогенних підприємств, на яких і були зареєстровані спори у поточному році.
Водночас, представники сторони роботодавця допускали порушення строків та порядку розгляду вимог найманих працівників.
Так, несвоєчасно створювались примирні органи та порушувались строки, передбачені Законом для розгляду спорів:
- у колективному трудовому спорі між найманими працівниками державного підприємства "Суднобудівний завод імені 61 комунара" та державним підприємством "Суднобудівний завод імені 61 комунара" міста Миколаєва (реєстраційний номер 039-12/14-В), зареєстрованого 14.05.2012 року, упродовж 2013 року було проведено лише одне засідання примирної комісії від 08.04.2013 року. На неодноразові рекомендації Відділення щодо необхідності відновлення роботи примирної комісії, надходила відповідь, що ситуація знаходиться під контролем обох сторін спору та існують об’єктивні причини затримки задоволення вимог найманих працівників. Зокрема, однією  з них є невиконання рішення Кабінету Міністрів України, закріпленого Законом України "Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2013 рік", в якому передбачено надання державних гарантій по кредитах для забезпечення виконання зобов’язань державного концерну "Укроборонпром", до складу якого входить ДП "Суднобудівний завод імені 61 комунара".
Водночас, Відділенням було підготовлено і направлено сторонам колективного трудового спору листи, в яких попереджено про необхідність дотримання порядку і строків розгляду колективного трудового спору, передбаченого чинним законодавством України. 
- у колективному трудовому спорі між найманими працівниками приватного акціонерного товариства "Миколаївський машинобудівний завод" та приватним акціонерним товариством "Миколаївський машинобудівний завод" (реєстраційний номер 054-13/14-В), зареєстрованого 27.05.2013 року, робота примирної комісії тривала упродовж червня-вересня 2013 року, а трудового арбітражу вересня-листопада 2013 року. Відділення брало участь у вирішенні спору на всіх його стадіях і постійно відслідковувало ситуацію на підприємстві. Така тривала робота примирних органів була обумовлена бажанням сторін спору виробити найбільш сприятливе для них компромісне рішення. 
Крім того, мали місце факти ухилення роботодавців від участі у проведенні примирних процедур: 
- у колективному трудовому спорі на комунальному підприємстві "Очаківводоканал" (реєстраційний номер 062-13/14-В), зареєстрованого 18.06.2013 року, відбувалось ухилення сторони роботодавця від створення примирної комісії. На звернення керівника органу, уповноваженого представляти інтереси найманих працівників – голови профспілкового комітету з пропозицією утворити примирну комісію, директор підприємства відповів, що не визнає існування розбіжностей між сторонами і спору вцілому. 
У зв’язку з цим, Відділення, по-перше, звернулося до директора КП "Очаківводоканал" з рекомендаціями про необхідність дотримання порядку розгляду та вирішення колективних трудових спорів (конфліктів), по-друге, направило листа Очаківському міському голові щодо сприяння в проведенні примирних процедур на підприємстві відповідно до підпункту 9 пункту "б" частини першої статті 34 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" та в порядку взаємодії поінформувало Миколаївську обласну державну адміністрацію. У результаті вжитих заходів, сторони сформували склад примирної комісії, яка розпочала розглядати спір.
Упродовж звітного періоду також спостерігалось порушення частини 5 статті 12 Закону щодо обов’язковості виконання рішення трудового арбітражу, якщо сторони про це попередньо домовились. 
Так, у ході здійснення Відділенням моніторингу за станом виконання рішення трудового арбітражу від 04.11.2013 року по вирішенню колективного трудового спору між найманими працівниками приватного акціонерного товариства "Миколаївський машинобудівний завод" та приватним акціонерним товариством "Миколаївський машинобудівний завод" (реєстраційний номер 054-13/14-В), зареєстрованого 27.05.2013 року, з`ясувалось, що сторона роботодавця не дотримується затвердженого рішенням трудового арбітражу графіку погашення заборгованості із виплати заробітної плати. Відділення тримає ситуацію на контролі, підтримуючи постійний зв'язок зі сторонами спору.
Таким чином, стороною роботодавця у колективних трудових спорах, які зареєстровані у Миколаївській області, були допущені такі порушення:
- строків та порядку розгляду вимог найманих працівників;
- щодо дотримання регламенту роботи примирної комісії; 
- щодо виконання рішення трудового арбітражу.
Аналіз практичного застосування положень зазначеного Закону свідчить, що не додержувалися такі норми:
- статей 7-9 Закону щодо порядку утворення примирної комісії, проведення засідань, дотримання строків розгляду спорів та прийняття відповідних рішень;
- статті 12 Закону щодо обов’язковості рішення трудового арбітражу, якщо сторони про це попередньо домовились;
- статті 13 Закону щодо обов’язкової участі сторін колективних трудових спорів (конфліктів) у примирних процедурах.
Крім того, упродовж 2013 року сторонами колективних трудових спорів (конфліктів) допускались помилки в документальному оформленні роботи примирних органів, які розглядали спір. Так, у колективному трудовому спорі на державному підприємстві "Суднобудівний завод імені 61 комунара" у протоколі № 2 засідання примирної комісії від 08.04.2013 року було відсутнє рішення, яке прийняв примирний орган. У зв’язку з цим, Відділенням були направлені сторонам колективного трудового спору рекомендації щодо приведення у відповідність до чинного законодавства протоколу примирної комісії та надано примірний зразок такого протоколу.
Типовими причинами порушення Закону України "Про порядок вирішення колективних трудових спорів (конфліктів)" слід визнати:
- нехтування роботодавцями передбаченою Законом процедурою розгляду вимог найманих працівників внаслідок прогалин в чинному законодавстві та можливість уникнути відповідальність;
- відсутність в чинному трудовому законодавстві механізму виконання рішень примирних органів;
- відсутність в чинному трудовому, адміністративному, цивільному та кримінальному законодавстві конкретних норм, які передбачають відповідальність безпосередньо за порушення законодавства про колективні трудові спори.
Узагальнивши основні порушення норм Закону України "Про порядок вирішення колективних трудових спорів (конфліктів)" можна зробити висновок про необхідність проведення подальшої роботи з підвищення рівня правової культури роботодавця як сторони соціального діалогу на локальному рівні, започаткованої Відділенням в 2013 році у Регіональній торгово-промисловій палаті Миколаївської області.