E-MAIL РОЗСИЛКА



Joomla Extensions powered by Joobi

      Контакти НСПП: вул. Басейна, 1/2 А, м. Київ, 01024, тел. (044) 235 45 01, 235 44 43, e-mail www.nspp@nspp.gov.ua

Відділення Національної служби посередництва і примирення в Львівській області

 

Відповідно до укладеної 13.03.2008 р. Угоди про взаємодію та співпрацю між відділенням НСПП в Львівській області та Об'єднанням профспілок Львівщини сторонами здійснюються взаємні дії, які спрямовані на реалізацію спільних заходів щодо запобігання виникненню колективних трудових спорів (конфліктів), сприяння їх своєчасному і справедливому вирішенню та поліпшення стану соціально-трудових відносин, підвищення рівня правової культури.

На виконання зобов’язань Угоди представники Об'єднання профспілок Львівщини, обласних галузевих організацій профспілок постійно залучаються відділенням НСПП до вирішення колективних трудових спорів (конфліктів), врегулювання конфліктних ситуацій шляхом їх участі у засіданнях примирних комісій, трудових арбітражів, узгоджувальних зустрічах, представники профспілок беруть участь у вирішенні спорів у якості незалежних посередників та трудових арбітрів. Слід відзначити вагомий внесок у діяльність відділення НСПП в Львівській області по сприянню вирішенню колективних трудових спорів (конфліктів) арбітрів, посередників, що є представниками обласних галузевих організацій профспілок, зокрема Долішньої Г.М., Малярчина М.В., Мокловича Р.Я., Фарйона С.І.

За безпосередньої участі Львівської обласної організації профспілки працівників освіти і науки України здійснювалось вирішення колективних трудових спорів між найманими працівниками навчально-виховних закладів міста Нового Роздолу та відділом освіти Новороздільської міської ради; Львівської обласної організації профспілки працівників машинобудування та металообробки України  – колективного трудового спору між найманими працівниками та адміністрацією ПАТ "Дрогобицький завод автомобільних кранів"; Львівської територіальної організації профспілки працівників вугільної промисловості України – колективного трудового спору між найманими працівниками та адміністрацією ДП "Львіввугілля"; Львівської обласної організації профспілки працівників житлово-комунального господарства, місцевої промисловості, побутового обслуговування населення України – двох колективних трудових спорів у ЛКП "Львівелектротранс", спору між найманими працівниками та державним підприємством "Арена Львів" міста Львова тощо.

Відділення НСПП в Львівській області у процесі вирішення колективних трудових спорів (конфліктів) на усіх стадіях сприяє налагодженню взаємодії між сторонами колективних трудових спорів (конфліктів), пошуку оптимально узгоджених для сторін заходів і прийняттю реально виконуваних рішень шляхом правового консультування сторін колективних трудових спорів (конфліктів) з питань правильного застосування законодавчих і нормативно-правових актів, надання відповідних рекомендацій сторонам та усім зацікавленим органам, ініціювання зустрічей сторін за участю усіх зацікавлених органів та надання конкретних доручень керівництвом облдержадміністрації щодо вирішення проблемних питань, що виникають у ході врегулювання колективних трудових спорів (конфліктів), випадків ускладнення стану соціально-трудових відносин.

Підготовлені відділенням НСПП питання щодо дотримання чинного законодавства з праці, стану вирішення колективних трудових спорів (конфліктів) в області постійно є предметом розгляду на засіданнях виконавчого комітету Об'єднання профспілок Львівщини.

Одним з напрямів роботи відділення НСПП є спрямування зусиль усіх зацікавлених органів на підвищення рівня правової культури учасників вирішення колективних трудових спорів (конфліктів). У вказаних питаннях відділення НСПП постійно тісно взаємодіє з профспілками, беручи участь у спільних заходах, що проводяться: нарадах, семінарах, "круглих столах", узгоджувальних зустрічах тощо. Це дає змогу оперативно ознайомлювати присутніх з чинним законодавством про порядок вирішення колективних трудових спорів (конфліктів), про соціальний діалог, вживати упереджувальні заходи для стабілізації стану соціально-трудових відносин у конкретних трудових колективах, ініціювати та сприяти вирішенню питань, від яких залежить нормалізація відносин між найманими працівниками та роботодавцями.

З метою удосконалення форм і методів роботи, оперативного реагування на кожний випадок виникнення трудових конфліктів, загострення соціального напруження в розрізі районів та міст області, відділенням НСПП в Львівській області активізовано роботу постійнодіючої "гарячої лінії" відділення Національної служби, яка з квітня 2013 року функціонує і у вихідні дні в режимі мобільного зв’язку.

Результати діяльності відділення НСПП в Львівській області щодо запобігання виникненню колективних трудових спорів (конфліктів), їх прогнозування та сприяння своєчасному їх вирішенню правовим шляхом дозволили в цілому забезпечити стабільність та покращити стан соціально-трудових відносин, знизити рівень конфліктогенності та соціального напруження у трудових колективах підприємств, установ, організацій області.

Відділення НСПП в Львівській області упродовж 2013 р. сприяло вирішенню 23 колективних трудових спорів (20 спорів на виробничому та 3 – на територіальному рівнях), безпосередніми учасниками яких стали 10,6 тис. найманих працівників 54 підприємств, установ, організацій області.

В усіх 13 колективних трудових спорах, зареєстрованих у 2013 році інтереси найманих працівників представляли профспілки. Разом з тим, окремим профспілковим лідерам трудових колективів слід більш активно та послідовно відстоювати інтереси найманих працівників, не побоюватись відкрито вступати в колективний трудовий спір (конфлікт) з роботодавцем. Наслідком пасивної позиції профспілкових лідерів, ухилення від захисту прав та інтересів найманих працівників є створення самими найманими працівниками органу, уповноваженого представляти їх інтереси, незважаючи на наявність у підприємстві профспілкового органу. Відділенням НСПП постійно акцентується увага лідерів профспілок на необхідності вирішення колективно трудових спорів (конфліктів) у правовому полі, ініціюванні та пропаганді офіційного вступу у колективний трудовий спір (конфлікт) з метою цивілізованого вирішення вимог найманих працівників.

Упродовж 2013р. відділення НСПП в Львівській області здійснювало заходи по врегулюванню 15 конфліктних ситуацій, учасниками яких були      9,6 тис. працівників 117 підприємств, установ, організацій області.

У результаті заходів, здійснених відділенням НСПП в Львівській області у ході сприяння вирішенню колективних трудових спорів (конфліктів) та запобігання їх виникненню погашено заборгованість з виплати заробітної плати на суму 12,6 млн. грн., або 72,4% від загальної суми боргу (17,4 млн. грн.), що стала основною причиною виникнення колективних трудових спорів та конфліктних ситуацій в області.

У 2013 році відділенням НСПП в Львівській області було проведено 105 примирних процедур, спрямованих на сприяння вирішенню колективних трудових спорів (конфліктів) та запобігання їх виникненню, зокрема 82 узгоджувальні зустрічі, 23 засідання примирних комісій.

Найскладнішими у вирішенні були колективні трудові спори, конфліктні ситуації у галузі освіти, вугільної промисловості, житлово-комунального господарства. Основними, найбільш поширеними причинами виникнення колективних трудових спорів (конфліктів) та протестної активності найманих працівників є порушення чинного законодавства з праці, зокрема про оплату праці, охорону праці тощо.

З метою реалізації зобов’язань Угоди, сприяння підвищенню рівня правової культури сторін соціально-трудових відносин, представників органів виконавчої влади, місцевого самоврядування, профспілок, організацій роботодавців відділенням НСПП розроблено наступні Методичні рекомендації:

– Методичні рекомендації сторонам соціально-трудових відносин щодо вирішення колективних трудових спорів (конфліктів);

– Методичні рекомендації сторонам соціально-трудових відносин щодо вирішення розбіжностей з питань оплати праці;

– Методичні рекомендації щодо вимог чинного законодавства про порядок проведення страйку як крайнього засобу вирішення колективного трудового спору (конфлікту);

– Методичні рекомендації щодо здійснення взаємодії Національної служби посередництва і примирення з місцевими органами виконавчої влади з питань сприяння попередженню виникнення колективних трудових спорів (конфліктів) та своєчасного їх вирішення.

Відділення НСПП в Львівській області відповідно до повноважень, визначених чинним законодавством здійснює моніторинг акцій соціального протесту, сприяє зменшенню соціального напруження між сторонами конфліктів та пошуку взаємоприйнятних рішень при проведенні найманими працівниками акцій соціального протесту, пов’язаних з ускладненням стану соціально-трудових відносин.

Статистика страйків та акцій соціального протесту в області свідчить про результативність проведення примирних процедур відповідно до законодавства про порядок вирішення колективних трудових спорів (конфліктів). Ефективність сприяння відділення НСПП в Львівській області в нормалізації та покращенні стану соціально-трудових відносин в області засвідчує відсутність з 2003 року по даний час страйків, зменшення завдяки здійсненим заходам, роз’яснювальній роботі кількості акцій соціального протесту та негативних наслідків від їх проведення.

Відділенням НСПП в Львівській області здійснюються також заходи щодо забезпечення реалізації Закону України "Про соціальний діалог в Україні", відповідно до якого на НСПП покладено нові функції щодо проведення оцінки та підтвердження відповідності критеріям репрезентативності сторін соціального діалогу. Усього відповідно до рішень відділення НСПП в Львівській області визнано такими, що відповідають критеріям репрезентативності 15 суб'єктів сторін профспілок та організацій роботодавців Львівської області, у т. ч. 10 суб'єктів профспілок та 5 суб'єктів організацій роботодавців.

Про важливість факту репрезентативності свідчить те, що з дати прийняття рішення про відповідність критеріям репрезентативності суб’єкт сторони профспілок або сторони роботодавців вважається репрезентативним і не потребує додаткового визнання з боку інших сторін соціального діалогу. Однак, слід зазначити, що кількість суб’єктів профспілок в області, визнаних репрезентативними є незначним, у зв’язку з відсутністю факту легалізації первинних профспілкових організацій, що входять в обласні та місцеві організації профспілок.

Відділення НСПП в Львівській області відповідно до повноважень, визначених чинним законодавством у взаємодії з усіма зацікавленими органами, профспілками буде і надалі докладати усіх зусиль з метою зменшення соціального напруження, вирішення конфліктів правовим шляхом для забезпечення соціальної стабільності в області, реалізації конституційних прав і гарантій працівників.