E-MAIL РОЗСИЛКАJoomla Extensions powered by Joobi

КАЛЕНДАР НОВИН

Грудень 2019
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5

      Контакти НСПП: вул. Басейна, 1/2 А, м. Київ, 01004, тел. (044) 235 45 01, 235 44 43, e-mail www.nspp@nspp.gov.ua

 

О. Турчинська, головний спеціаліст відділення НСПП в Рівненській області

 

riv1207201910 липня 2019 року відбулась робоча зустріч начальника відділення НСПП в Рівненській області (далі – Відділення) Т. Фокіної з в.о. голови Рівненської обласної організації Профспілки працівників охорони здоров’я України (далі – Профспілка) М. Коханюком.

 

Під час зустрічі обговорено проблемні питання реформування галузі охорони здоров’я.

Насамперед, мова йшла про зменшення фінансування закладів охорони здоров’я, зокрема, обсягів медичної субвенції. Так, в Рівненській області районним лікарням до кінця поточного року не вистачає фінансування на суму понад 108 млн грн.

Зокрема, Дубенській ЦРЛ не вистачає понад 10,6 млн грн до кінця року. Незабезпеченість коштами спостерігається також у Сарненському, Радивилівському та Острозькому районах; потребують коштів ще три лікарні Клесівської, Деражненської та Острожецької ОТГ. Натомість, у зв'язку з тим, що у закладах Костопільського, Рівненського та Здолбунівського районів провели оптимізацію, збалансували доходи та витрати, проблем з фінансуванням немає.

М. Коханюк зазначив, що питання гідної праці і гідної заробітної плати залишається також пріоритетним. Галузь охорони здоров’я в повній мірі відчула на собі плюси і мінуси медичної реформи.

Медична реформа та низка пов'язаних з нею позитивних змін (обслуговування сімейними лікарями пацієнтів, збільшення працівникам галузі заробітної плати) поки що не відбулись у закладах другої ланки, що негативно відображається на рівні заробітної плати їх медпрацівників.

На сьогодні середній посадовий оклад лікаря (за тарифними розрядами ЄТС та з урахуванням доплати до мінімальної заробітної плати) складає 4306 грн, сестри медичної – 4173 грн, молодшої сестри медичної (санітарки) – 4173 грн, спеціаліста з вищою немедичною освітою (інженера, бухгалтера, економіста тощо) – 4173 грн.

Позитивним є зростання у 2,5-3 рази рівня заробітної плати медпрацівників комунальних некомерційних підприємств, які надають первинну медичну допомогу та уклали договори з Національною службою охорони здоров’я України. При цьому в районах та обласному центрі суттєво різниться заробітна плата сімейних лікарів з однаковою кваліфікацією, навантаженням, стажем роботи, однаковою кількістю пацієнтів (з якими підписано декларації). Також, дуже розбалансованими є показники зарплат сестер медичних.

Однак зміни, які відбулися в первинній ланці, не змінили негативну тенденцію значного відставання галузі за рівнем зарплати від інших галузей економіки. Так, збільшується кількість найманих працівників, які отримують заробітну плату, меншу за середній показник по галузі, тобто кожна шоста працююча у галузі людина, незалежно від освіти та займаної посади, отримала зарплату, що не виконує відновлюваної функції.

Окрім цього, реорганізація закладів охорони здоров’я (зміна їх організаційно-правової форми, виділення первинної ланки медичної допомоги в окремі юридичні особи, фінансування закладів охорони здоров’я на підставі договорів з Національною службою охорони здоров’я України залежно від кількості укладени лікарями таких закладів декларацій з пацієнтами, припинення фінансування за "червоними списками", анонсоване з 01 липня 2019 року (Постанова КМУ від 03.04.2019 № 295)) зумовлює повсюдні зміни в організації виробництва і праці, зміну істотних умов праці та їх оплати, скорочення чисельності (штату) працівників. З 01 квітня 2019 року при недостатньому рівні підписання декларацій, заклади недоотримають від 200 до 800 тис грн.

Т. Фокіна зазначила, що Відділенням здійснюється комплекс заходів щодо запобігання виникненню колективних трудових спорів (конфліктів) в зв’язку із несвоєчасною виплатою заробітної плати найманим працівникам КЗ "Дубенська центральна районна лікарня". На даний час районний бюджет не в змозі повноцінно забезпечити фінансування лікарні, тому існує загроза виникнення тривалої заборгованості із виплати заробітної плати та, як наслідок, – колективного трудового спору (конфлікту). Крім того, можливим єзначне вивільнення найманих працівників, що наразі створює додаткову соціальну напругу в трудовому колективі.

Представникам Профспілки було детально роз’яснено положення законів України "Про порядок вирішення колективних трудових спорів (конфліктів)", "Про соціальний діалог в Україні". Сторони домовились підтримувати постійний зв'язок з метою запобігання виникненню колективних трудових спорів (конфліктів) у закладах медичної сфери, розв’язання конфліктних ситуацій виключно в конструктивному правовому руслі, недопущення екскалації конфліктних ситуацій в загальнодержавних масштабах, сприяння веденню соціального діалогу.